Erasmus + atbalstītā projekta “Dabā labāk” turpinājums Tallinā!
Pagājušajā nedēļā 8.a klase devās uz Tallinas Brīvo Valdorfskolu (Tallinn Vaba Valdorfkool) pieredzes apmaiņā, lai iepazītos ar igauņu pieredzi skolas āra vides labiekārtošanā un pilsētas urbāno dārzu kultūru. Šo projektu varējām realizēt, pateicoties atbildīgai projekta pārvaldei un 8.a klases un tās skolotājas Ilzes interesei par šo tēmu.
Brauciena mērķis
Iepazīt Tallinas Brīvās Valdorfskolas āra vidi, kopā darbojoties izvērtēt, ko mēs vēlamies un varam ieviest savā skolas dārzā. Apskatīt Igaunijas galvaspilsētas urbāno dārzu kultūru un iedvesmoties jaunām idejā, ko, iespējams, varēsim realizēt šī gada skolas talkā. Uzzināt vēstures faktus par mūsu zemēm un apskatīt, kas tajās kopīgs un atšķirīgs. Iepazīt igauņu skolas ikdienu kopējās nodarbības, piedzīvot Igaunijas dabu un kultūru. Attīstīt sadarbības prasmes, apgūt jaunas darba iemaņas, pilnveidot savas angļu valodas un komunikācijas prasmes, attīstīt interesi par citām valodām un zaļo domāšanu.
Talliniešu skolas dārzs
Tallinas Brīvā Valdorfskola atrodas Tallinas ziemeļrietumos, bijušā kuģu remontrūpnīcas strādnieku dzīvojamā rajonā. Tāpēc skolai nav pārāk liela āra teritorija, bet viss ir pārdomāti un sakārtoti – augstās dobes, sajūtu un koka līdzsvaru takas, kārklu spraudeņu labirinti un mājiņas pašiem mazākajiem kā arī dekoratīvo augu dārzs. Mēs tajā iestādījām sarkanziedu veigeli, kas katru pavasari atgādinās par mums, un kopā ar igauņu skolēniem sagrābām pērnās lapas. Un, kas par laimi, tieši tad, kad strādājam, bija silts un saulains!
Paldies dabas zinību skolotājai Laurai Katrīnai, kas lika lietā savas prasmes un palīdzēja ar padomiem, darbu un organizēšanu kopējai skolas ārzonas uzkopšanai.
Kultūrvēsture
Iepazīt citu tautu un tās valodu vislabāk izdodas caur zināmo. Tā rītus ieskandinājām ar valdorfskolu rīta runu – dzejoli igauņu un latviešu valodā. Kopējā vēstures stundā uzzinājām par industriālās revolūcijas ietekmi Igaunijas un Latvijas teritorijā. Apbrīnojama bija Tallinas Brīvā Valdorfskolas vēstures skolotājas Evelīnas aizrautība, ieinteresējot 50 cilvēku lielu “klasi” strādāt radoši un izzinoši. Rezultātā tapa zinātniski plakāti par dzirnavām, bākām un vilnas kārstuvēm.
Kultūras un sakoptas pilsētvides nozīme
Kultūra ir ikvienas tautas identitātes pamatā. Ir svarīgi to piedzīvot gan kolektīvi, gan nelielās, pašvadītās grupās. Mēs iepazinām urbānos pilsētdārzus, kas tikko modās no “ziemas miega”. Daudzās vietās notika vietējo kopienu brīvprātīga darbošanās, tos gatavojot jaunajai dārza sezonai. Aplūkojām ievērojamāko Tallinas pilsētas parku Kadriori un tā izslavēto japānu stila dārzu. Apskatījām mūsu kopējo Baltijas jūru Igaunijas krastā. Tika arī piedzīvots brīnumaino izgudrojumu centrs PROTO un aplūkota laikmetīgas mākslas centra KAI ekspozīcija – veltījums dabai, kas skolēnos rosināja diskusijas un pārdomas.
Pēcpusdienās nelielās grupās skolēni devās apskatīt Tallinas vecpilsētu, vēstures muzeju, Igaunijas mākslas muzeju KUMU, radošos kvartālus un industriālā mantojuma objektus.
Atpūta un izziņa dabā
Erasmus+ atbalstītā projekta “Dabā Labāk!” noslēdzošajā dienā devāmies dabā. Kopā ar Tallinas Brīvās Valdorfskolas 8.klasi autobusā braucām uz Ziemeļaustrumiem Šajā dienā laiks bija izcils – spoži spīdēja saule un pūta neliels vējiņš, gaisa temperatūra pārgājienam atbalstoša. Mēs apmeklējām Igaunijas lielāko nacionālo parku Lahemā. Varējām piedzīvot ūdens spēka varenumu Jegalas ūdenskritumā, kas ir 50 m plats un 8 m augsts. Tas ir platākais ūdenskritums kaimiņzemē. Turklāt tas ir iemūžināts latviešu kino klasikas zelta fonda filmā “Melnā vēža spīles”. J
Tālāk mēs devāmies pārgājienā Virū purva takā. Tā vijās garām Lahemā raksturīgajām meža un purvu ainavām Igaunijā. Taka ir 3,5 km gara un kopējais apļa garums ir 6 km. Kopējo sadraudzības dienu brīvā dabā noslēdzām ar ugunskurā ceptām desiņām. Parka teritorijā ir speciāli ierīkotas metāla ugunskura vietas ar jumtiņu, kas pasargā tos no nokrišņiem. Ārā un pašu gatavots vienmēr garšo izcili, jo dabā labāk!
Par braucienu 8.a klase gatavo savu digitālo brauciena pārskatu. Ar nepacietību gaidām izdevumu!
Braucienu atspoguļoja skolotāja Sanita.Erasmus+ projektu “Dabā labāk!” (Better in nature!) Nr. 2022-2-LV01-KA122-SCH-000096946 līdzfinansē Eiropas Savienība.