Nordplus Junior atbalstītaiss projekts “Labāk dabā – zaļā ārtelpa un ekoloģiskais dārzs skolas teritorijā!” Helsinkos!
Par videi draudzīgāku skolas ārtelpu.Tā nolēma mūsus skolas skolēni un maija vidū 7.a un daļa 7.b klases jauniešu devās pieredzes apmaiņā uz Helsinku Šteinera skolu Somijā, lai dalītos pieredzē ar mūsu skolas dārza labiekārtošanu. Šis brauciens notika, pateicoties skolotājas Līgas aktīvai un neatlaidīgai sarakstei, meklējot jaunus sadarbības partnerus mūsu projekta realīzācijai. Somiem patika mūsu ideja un viņi nolēma mūs uzņemt!
Brauciena mērķis
Iepazīt somu skolas āra vidi, dalīties savā pieredzē un palīdzēt izveidot viņu skolas dārzu, jo viņiem tāda nav. Iedvesmoties jaunām idejām par urbāno dārzu un ilgtspējību, jo somi ir vieni no pionieriem šajā jomā.
Pirmā diena
Nordplus Junior atbalstītā projekta “Labāk dabā” diena iesākās ar skolas iepazīšanu. Espoon Šteinerskolas 8.klases skolēni izrādīja savas otrās mājas un dalījās atmiņās par piedzīvoto katrā no klašu telpām. Somu skolēni dalījās arī stāstos par savu valsti, dabu, kultūru un tradīcījām. Tā kā mūsu projekts ir par veselīgām un uz mācību procesu orientētētām aktivitātēm dabā, mēs visi kopīgi devāmies uz tuvējo mežu, lai to izrotātu ar meža garu sejām no māla un dabas materiāliem, kas nokrituši uz zemes.
Otrā projekta diena
Sākās ar abu skolu rīta dzejoļiem somiski, latviski un angliski un turpinājās ar mūsu skolēnu izcili sagatavoto prezentāciju par Latviju, mūsu dabu, mūsu skolu un paveiktajiem projektiem ārtelpas uzlabošanas projektos. Ar lepnumu varam teikt, ka somu skolotāji un skolēni mūs apskauda par veikumu un izcilo angļu valodas prasmi! Paldies mūsu bērniem par kvalitatīvo darbu.
Mūsu galvenais uzdevums otrajā dienā
Bija izpētīt tuvāko skolas apkārtni un savākt materiālus, ko varam izmantot mūsu projektam. Pēc laba darba – jēgpilna atpūta. Un svarīga projekta daļa – starpkultūru izpratne un viena otru tuvāka iepazīšana. Tad nekas nevar būt labāks par lustīgiem latvju dančiem! Un te mums liels palīgs bija skolotāja Laura Katrīna, kura spēja iekustināt pat vislaiskākos malā sēdētājus! Ticiet man – vienaldzīgo nebija!
Trešā projekta diena
Kopā ar Espoo Šteinerskolas 7. klases skolēniem sadalījām veicamos darba uzdevumus un pienākumus skolas dārza iekārtošanā. Katra grupa atbildēja par noteiktu jomu:
- darbu dokumentēšanu,
- skolas dārza labiekārtošanas idejām,
- koka dobju un info dēļīšu izgatavošanu,
- dobju un dēlīšu krāsošanu,
- dobju apzaļumošanu.
Kad visi dienas darbi padarīti, tad pēcpusdienā ir svarīgi papildus izglītoties. Mēs, projekta “Labāk dabā…” iedvesmoti, pētījām pilsētvides urbānos dārzus. Savukārt Helsinku Dizaina muzejā apspriedām, kāpēc labs un ilgtspējīgs dizains ir svarīgs un ko mēs no tā varam mācīties. Jaunieši gan paši iekārtoja savu pilsētvidi, gan notestēja bibliotēkas klusuma krēsla priekšrocības.
Ceturtā diena
Sākās ar rīta dzejoļiem un padarītā aplūkošanu. Un prieks bija milzīgs, kad redzējām, ka jaunās koka dobju kastes pildās ar jaunajiem audziņiem, ko jau iedēstījuši sākumskolas bērni. Viņi arī cītīgi pieskatīja, kā tie aug. Šajā dienā mums notika arī kopīgā bioloģijas stunda, kas tika veltīta mūsu Baltijas jūrai un tās ekosistēmai. Pēc mācību stundas devāmies uz jūrmalu, lai dabā kopīgi pētītu ūdens piesārņojuma līmeni, piejūras augus, iežus un pludmales tipus. Dienas noslēgumā mēs apmeklējām Helsinku Dabas vēstures muzeju, kuras ekspozīcijas daudzveidība un artistiskums mūs patīkami pārsteidza! Kā atzina skolēni, tik labu dabas muzeju viņi nekad nebija piedzīvojuši. Skolēni ieguva plašu ieskatu gan par seniem augiem un dzīvniekiem, gan par situāciju šodienas faunā un florā.
Piektā Nordplus Junior atbalstīta projekta “Labāk dabā…” diena
Pagāja dabā, iepazīstot Helsinku laikmetīgo mākslu kopā ar Espoo Šteinerskolas mākslas skolotāju Ninu un vēstures notikumus gan Somijas galvaspilsētā, gan Suomenlinna cietoksnī kopā ar 7. klases skolotāju Henriettu. Milzīgs paldies somu skolotājiem un skolēniem par atbalstu un līdzdalību veiksmīgai projekta norisei. Vienojāmies, ka mēs turpināsim sadarbību, jo labāk dabā!
Braucienu atspoguļoja skolotāja Sanita
Ziemeļvalstu padomes finansētais Nordplus Junior skolu mobilitātes programmas projekts “Better in nature – green area and the ecological garden in the school yard!, NPJR-2023/10184